Пекар

Пекар (Baker)

Ниво сложености: III, трогодишња стручна школа

Ученици уписани у ово занимање у школској 2022/2023. години имају право на стипендију од Владе Републике Српске у износту од 100КМ мјесечно и бесплатан превоз у школу.

Стручне квалификације:

  • Влада знањима и вјештинама прераде брашна, те производње пекарских производа и тјестенина;
  • Примјењује усвојено знање о стандардима хигијене и квалитета млинских и пекарских производа;
  • Рукује машинама и уређајима у пекарству;
  • Спреман да стиче нова знања и вјештине;
  • Посједује развијену свијест о здравом начину прехране;
  • Спреман за самостални рад и рад у групи;
  • Одговоран приликом обављања послова;
  • Посједује знања из области заштите на раду и заштите животне средине.

Опис послова

Пекари од различитих врста брашна мијесе и пеку хљеб и разне врсте пецива и пита. Једна од основних животних намирница – хљеб је у нашим крајевима највећи извор енергије и протеина.

Да би испекли хлеб или пециво, пекари прво припремају смесу од које месе тесто. Смеса садржи просејано брашно, квасац, со, воду и остале састојке. Од припремљене смесе пекарским миксером или ручно месе тесто, а затим га обликују и слажу на лимове за печење. Према врсти и пецивости теста, пекари слажу лимове с хлебом и пецивом на одређено место у пећ. Према врсти хлеба или пецива, намештају температуру пећи, а према потреби додају или одузимају пару приликом печења. Посебно пазе на трајање печења, како би печени хлеб и пециво на време извадили из пећи. Кад су хлеб или пециво испечени, пекари их ваде из пећи специјалним пекарским лопатама, а затим их стављају у корпе, у којима их на колицима превозе до продајног простора или их слажу у кутије/пластичне гајбе у којима их достављају у продавницама.

Пекари у раду користе: сита, ваге, посуде за мешање теста, корпе, пекарске лопате, лимове за печење, колица за превоз и др. Рукују машинама и уређајима за мешање и обликовање теста. Пекари у свом раду користе више врста пећи: земљане, парне, електричне, аутоматске. На мерним инструментима очитавају и прате температуру и влажност радног простора и у пекарској пећи. Хлеб и пециво израђују од брашна различитих житарица: пшенице, ражи, кукуруза итд. Пекари веома воде рачуна, како о личној хигијени, тако и о одржавању чистоће радног простора, пећи и средстава за рад.

Радни услови:

Пекари раде у погонима за производњу хлеба и пецива. За ово занимање карактеристичан је рад у ноћној смени, иако пекари заправо раде и дању и ноћу. Радне просторије осветљене су природним или вештачким светлом. Температура и влажност ваздуха су повишене. Пекари су приликом рада изложени мирису брашна, квасца и печеног хлеба и пецива. Раде углавном стојећи. Док раде пекари носе лагану белу радну одећу и капе. Индустријска производња хлеба и пецива је под континуираним и строгим санитарно-хигијенским надзором, па самим тим, пекари се морају трудити да услови за рад буду на високом нивоу чистоће. Такође, пекари могу радити и у хотелима, ресторанима, мензама, и посао им се може сводити или само на прављење хлеба и пецива, али могу доћи и до виших позиција као врсни мајстори за припрему разних, надасве укусних, пецива. Узмимо само на пример пекаре из Француске. Они су својим умећем направили уметност од прављења пецива. Можда онима који би да се баве управо овим послом, то може бити значајан стимуланс.

Пожељне особине и квалификације:

 Пекари би требало да поседују спретност, али и осећај за овај посао, поготово када се ради о ручном мешању, јер тада по гипкоћи теста морају да осете када је тесто спремно за печење. Врло је важно да имају добро развијен осећај за мирис и укус како би успешно проценили да ли је тесто укусно и спремно за крајни процес, тј. за печење. Мешање теста као и стављање истог на лимове, па и вађење из пећи захтева добру физичку кондицију и телесну снагу али и издржљивост. Успешно обављање пекарских послова захтева одговорност у раду. Пекари морају бити чисти и уредни, будући да производе прехрамбене производе.

Оспособљавање и запошљавање:

Образовање за занимање пекара се стиче у прехрамбено-технолошким школама. Након завршене школе, битно је стицање праксе ради лакшег запошљавања.

Сродна занимања:

Занимању пекара сродна су занимања посластичари, тјестенинари, пекари бурека и пита, кувари и кондитори (произвођачи кекса, чокладе и бомбона). Сви они обављају сличне радне операције, у сличном технолошком процесу производње. Надаље, свима се, због производње прехрамбених производа, постављају исти захтеви у погледу личне хигијене и здравља.

На овом линку можете преузети наставне планове за ово занимање: