Фармацеутски техничар

Фармацеут, дипломирани фармацеут (Pharmacist)

Ниво сложености: IV степен, четворогодишња стручна школа

Опис посла:

Фармација је збирно име за научне дисциплине које обухватају читав низ математичко – физичких, хемијских, биолошких и биомедицинских дисциплина. Индивидулаца који се бави фармацијом назива се фармацеут.

Фармацеути раде у апотекама, приватним, јавним и болничким, на изради, испитивању и издавању лекова. Такође, могу радити у фармацеутско – хемијској индустрији у процесима производње, контроле квалитета лекова, истраживањима у области лекова, крви и крвних деривата, као и на изради и контроли радиофармацеутика. Фармацеут може да ради и као клинички фармацеут и фармацеут – информатичар.

Такође, треба споменути и његову улогу у раду Института за здравствену заштиту, али и чињеницу да могу радити и у образовно просветним установама, као и институтима кој се баве научно – истраживачким радом.

Од горе наведених, најчешће се сусрећемо са фармацеутима који раде у апотекама. Они су ту да нас упуте о преписаним лековима од стране лекара, као и да нам дају савете о могућим негативним реакцијама и интеракцијама с другим лековима или поремећајима. Фарамцеут је тај који на основу пацијентовог здравственог стања препоручује оно најбоље. Припрема лекове т.ј. меша састојке у облику таблета, прашка, капсула и крема или течности али не тако често јер то углавном раде фармацеутске компаније. Осим овога, фармацеут који ради у апотеци је задужен и за наплаћивање услуга и о евиденцији продатих лекова. Фармацеут – шеф набавке, одлучује и о набавци и о продаји робе, запошљава и надгледа рад сарадника, и уопштено надгледа рад апотеке.

Фармацеути са којима се најређе срећемо јесу фармацеути – медицински биохемичари. Они су здравствени радници. Раде у клиничко – биохемијским лабораторијама које се налазе у свакој здравственој установи. Посао медицинског биохемичара се огледа у: изради лабораторијске анализе, посебно оне сложеније и осетљивије, увођењем новијих техника и метода, вршењу контроле квалитета рада, усавршавању организацијске лабораторијске службе, консултовању лекара при избору дијагностичких тестова, суделовању у стручном и научноистраживачком раду, било на подручју разраде метода и техника, или у дијагностичкој евалуацији клиничко – биохемијских одређивања.

Радни услови:

Радни услови зависе, као и код већине других занимања, од места рада. Али, уопштено гледано фармацеути раде у чистим, добро осветљеним и увек добро пролуфтираним/свежим просторијама. Многи фармацеути већину свог радног времена проводе на ногама, посебно уколико су запослени у апотекама. Када су у додиру са потенцијално опасним или стерилним фармацеутским продуктима обавезно носе рукавице, маске и раде са посебно заштитном опремом. Многе апотеке раде у две или три смене, тако да то подразумева рад и по дану, и ноћу, и викендом, и празницима. Они, запослени у фармацеутској индустрији, раде само у једној смени. Мада, када су посебне околности у питању захтева се њихова присутност и при погону и у лабораторији.

Пожељне особине и квалификације:

За фармацеута је битно да је заинтересован за природне науке. Посебно за биологију и хемију. Посао фармацеута захтева прецизност и одговорност, јер се ради о материјама и супстанцама које могу угрозити здравље потрошача. Веома битна је и уредност у раду. За нпр. рад у апотеци, неопходна је развијена комуникациона способност али и, због изложености потрошачима, и емоционалана стабилност, као и способност рада у условима повећаног радног оптерећења.

Оспособљавање и запошљавање:

За обављање посла фармацеута потребно је после средње школе завршити и студије фармације. Упис на студије захтева одлично знање/преџнање из области биологије, хемије, математике, а број студената који се уписује је ограничен. После завршетка студија обавља се обавезан једногодишњи стаж за фармацеуте као здравствене раднике, који је прописан законом.

Сродна занимања:

Послови фармацеутског техничара најсличнији су пословима хемијског техничара и хемијског лаборанта, затим ботаничког техничара, зоолошког техничара, еколошког техничара, биохемијског техничара, медицинског лабораторијског техничара, ветеринарског техничара, итд.

На овом линку можете преузети наставне планове за ово занимање: