Медицински техничар

Медицинска сестра, медицински техничар (Medical Nurse, Medical Technician)

Ниво сложености: IV степен, четворогодишња стручна школа

Опис посла:

Здравствена служба захтева од здравствених радника стручност, хуманост, брзо, тачно и правилно реаговање у лечењу повреда и обољења.

 Медицинске сестре и техничари раде на подручју унапређења здравља, спречавања болести, лечења и рехабилитације. Раде на врло различитим радним местима – од патронаже до јединица интензивне неге – понекад самостално, понекад у тиму. Због свега тога постоје велике разлике у пословима различитих сестара/техничара. Ипак, оно што је заједничко јесте приступ откривању и решавању здравствених проблема из њиховог делокруга. Они посматрају и процењују телесно и психичко стање и понашање својих пацијената и тако препознају потребе за негом и осигуравају важне податке докторима за препознавање и праћење тока болести. За утврђиваје клиничких симптома, примену дијагностичких метода и поступака неге пре и после операције, као и за медикаментно лечење, неопходни су стручни кадрови. У савременој здравственој служби медицинска сестра/техничар је и члан тима за превенцију болести.

Медицинска сестра/техничар учествује и у извођењу дијагностичких поступака, а самостално или у саставу тима спроводи терапију и негу болесника. Начин приступања, први контакт са болесником врло су значајни за успостављање одговарајућег односа и стицања његовог поверења. Између болесника и медицинске сестре треба да постоји пријатељски однос, међусобно поверење. Посматрање (инспекција болести) стални је задатак медицинске сестре током лечења и неге. Она не сме бити несигурна, непоуздана и неодређена, у посматрању (инспекцији) објективних знакова.

Највише сестара/техничара ради у болницама. Они помажу својим пацијентима у ублажавању и решавању проблема које имају због болести. Многе болести захтевају промену начина живота и примену нових вештина након отпуштања из болнице. Зато сестре/техничари морају припремити болеснике за самосталан живот код куће – подучавају их, на пример, правилној исхрани, начину узимања лекова и сл. Сви се ови послови прилагођавају посебним обележјима и потребама болесника на различитим одељењима, тако да постоје велике разлике у пословима сестара, рецимо, на педијатрији, кардиологији, хирургији, психијатрији или на одељењу за рехабилитацију.

Сестре у болницама могу радити и у дијагностичким ординацијама – нпр. за алерголошка испитивања или ендоскопије, на одељењима за хитан пријам болесника, у операцијским салама итд.

Данас има све више установа за негу и рехабилитацију у кући, а многе од њих као облик приватне праксе оснивају сестре/техничари. Они који су запослени у тим установама раде у болесниковом дому. Њихов је посао врло сличан послу болничких сестара и техничара, укључујући и многе поступке који су се некада спроводили искључиво у болницама – инекције, инфузије, лечење кисеоником итд. Патронажне сестре посећују своје пацијенте у њиховим домовима. Раде највише с трудницама, младим мајкама и оболелима од хроничних болести. Подучавају њих и чланове породице о здрављу и болести, нези детета, болесих и немоћних у кругу породице итд. Њихов је главни задатак помоћи људима да се што боље брину о свом здрављу и здрављу чланова породице и да што боље и самосталније живе упркос хроничним болестима и ограничењима. Радећи са својим пацијентима имају прилику да открију и проблеме због којих је потребно укључити социјалне раднике, физиотерапеуте и друге стручњаке. Сестре могу радити с докторима у разним ординацијама где припремају пацијенте и помажу при анализама и самостално спроводе неке медицинске поступке: дају инекције, узимају узорке за анализе, превијају ране И сл. Мањи број сестара ради у службама за хитну медицинску помоћ, а неке изван здравства, нпр. у старачким домовима и дечијим вртићима.

Више медицинске сестре

Већина виших медицинских сестара ради на руководећим местима. Као главне сестре, оне се баве планирањем, управљањем и развојем ове делатности, организацијом и наџором рада сестара, техничара и помоћног особља, воде бригу о запошљавању и трајном образовању особља итд.

Радни услови:

Радни услови зависе од врсте посла, места запослења и стања у самим установама. Сестре и техничари раде у дневним и ноћним сменама као и викендом и празником. Патронажне сестре и сестре у установама за негу и рехабилитацију у кући одлазе у домове својих пацијената кад год је то потребно. У пацијентовом дому морају се прилагодити условима које затекну. Број сестара обично је мањи од потреба за сестринском негом, што подразумева рад у временском шкрипцу. На неким радним мјестима сестре могу бити изложене зарази, зрачењу, тровању и озледама. Због тога морају примјењивати разне мере заштите на раду.

Пожељне особине и квалификације:

Медицинска сестра мора бити емоционално зрела и стабилна како би могла разумети и носити се с људском патњом, хитним случајевима, здравственим проблемима и етичким дилемама. Добре комуникацијске вештине, стрпљивост и осјетљивост за људске проблеме који су саставни део сваког сестринског поступка, нужне су за стварање односа поверења. Важно је схватити да се пацијентима не смеју наметати властити ставови ни онда када дубоко верујемо како то чинимо за њихово добро. Сестра мора бити изузетно стручна, брижна, спремна прихватити одговорност, радити самостално и у тиму, савесно и критички спроводити оно што је прописано, те препознати када се мора посаветовати с другима.

Оспособљавање и запошљавање:

Да би стекли назив медицинска сестра – медицински техничар неопходно је завршити четворогодишњу медицинску школу. За стицање звања више медицинске сестре потребан је VI степен стручне спреме. После завршене средње или више школе неопходно је одрадити приправнички стаж од шест месеци (три месеца у болници на неком од одељења и три месеца у амбуланти). Болница или здравствена установа води евиденцију, врши наџор и одговорна је за доследно спровођење програма приправничког стажа здравствених радника и здравствених сарадника. За време трајања приправничког стажа приправник који је засновао радни однос са здравственом установом, има право на зараду и сва друга права из радног односа, у складу са законом којим се уређује рад, односно у складу са уговором о раду. По истеку приправничког стажа здравствени радници и здравствени сарадници дужни су да положе стручни испит у року од 12 месеци од дана завршетка програма приправничког стажа, пред испитним комисијама које образује министарство здравља.

Сродна занимања:

Послови медицинске сестре слични су пословима радног терапеута и физиотерапеута.

На овом линку можете преузети наставне планове за ово занимање: